Yükleniyor.

DOĞALGAZ TÜKETİM DESTEĞİ PROGRAMI

Aile Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi hanelere yönelik Doğalgaz Tüketim Desteği programına başvurular sadece e-DEVLET KAPISI üzerinden yapılabilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen başvurular kabul edilmeyecektir.

 

Doğalgaz tüketim desteği tahsis edilecek hanelerin destek programından faydalanabilmesi için;

 

a)            Başvuracakların Türk vatandaşı olması ve resmi ikamet adresinin Osmaneli sınırları içerisinde olması

b)           Adına kayıtlı MESKEN TİPİ (iş yerleri hariç) Doğalgaz Aboneliği ve bu aboneliğe ait ödeme güçlüğü çekilen doğalgaz faturası olması,

c)            e-Devlet başvurusu esnasında ön eleme kriterlerini sağlamış olması,

d)           Ön eleme kriterlerini sağlayanlar hakkında yapılacak olan araştırma ve inceleme sonucu muhtaç olduğu anlaşılan (hanede kişi başı düşen gelir 1.417,80 TL’yi geçmeyen) başvuru sahipleri Vakıf Mütevelli Heyetince karar verilecek olup, uygun görülenler hak sahibi olarak belirlendikten sonra bu destekten faydalanabilecektir.

e)           Uygun başvurular için ön görülen ödeme tutarları il-ilçe PTT Şubeleri aracılığı ile yapılacaktır.

f)            Hak sahipleri doğalgaz faturaları ve kimlik belgeleri ile birlikte ilk ödeme tarihi olan 2022-Mart ayı içerisinde ilgili PTT Şubesine giderek faturasını ibraz etmek suretiyle doğalgaz tüketim desteğinden faydalanabilecektir.

g)            Doğalgaz Tüketim Destek tutarları Bakanlık tarafından 81 il için ayrı ayrı olmak üzere belirlenmiş olup, en düşük 450 TL ile en yüksek 1.150 TL tutarlarında yılda 2 defa e-devlet üzerinden yapılan başvurulardan uygun olan haneler istifade edebilecektir.

h)           Fatura tutarı ile PTT Şubesinde hak sahibi için belirlenen tutar arasında fark oluşması halinde, fatura tutarı ödeme tutarından fazlaysa aradaki farkı fatura sahibi kendisi ödeyecektir.

i)             e-devlet başvurusu ön eleme kriterlerini sağlamış, tedavi süreçleri devam eden ağır kronik hastalar ile yaşam destek cihazlarına bağlı hastaların bulunduğu hanelerde, destek tutarlarına %5 ilave fazla ödeme yapılacaktır.

Paylaş:

DİĞER HABERLER